micon התמקדות פנימה
שלח הודעה שלח הודעה
תמונת המטפל
צפה בתמונות נוספות(1)
דירוג נוכחי:
5.0
דרג את המטפל:
התמקדות פנימה הוא מקום למפגשי התבוננות ומודעות שמטרתם גילוי ריפוי ואיזון
באמצעות מפגש פשוט וישיר עם עצמינו, ניתן להתבונן, להקשיב פנימה ולחוש היכן אנחנו נמצאים ומהו אותו משהו שלו אנו זקוקים כדי להמשיך להתפתח ולנוע קדימה.
תחושות גוף בעלות אופי מסוים יודעות לספר לנו את כל זה. אבל כדאי ללמוד איך לזהות אותן, להקשיב להן, ולחוות אייך השינוי קורה ללא מאמץ.
התמקדות פנימה פועלת מאז 2003 ומזמינה לי את הזכות לפגוש, לטפל ללמד ולחוות את חיי באופן עמוק יותר.

0522243464
כפר סבא מושב גן חיים
ההתמחויות שלי
ניו אייג
הריון ולידהעוד...
חשיבה חיובית
אינטלגנציה רגשית
גוף נשמה
דמיון מודרך
התפתחות רוחנית
תקשור
איזון גוף ונפש
מדיטציה
פסיכותרפיה

מהי התמקדות?

מהי התמקדות?


מאת:
פורסם ב:
"מה שאנו מבטלים ואיננו מרגישים, נשאר אותו דבר. כאשר אנו מרגישים, הוא משתנה. מרבית האנשים אינם יודעים זאת. הם חושבים שעל ידי כך שלא ירשו לתחושות שליליות לעלות בהם, הם יהיו אנשים טובים יותר. היפוכו של דבר קורה, זה גורם לכך שאותם רגשות ישארו במצב סטאטי, שנה אחר שנה. כמה דקות של תחושת הדברים בגופכם מאפשרת להם להשתנות. אם יש בכם משהו רע או חולה או לא יציב, הניחו לו להיות בתוככם ונישמו. זוהי הדרך היחידה שבה הוא יוכל להתפתח ולהשתנות על פי צרכיו."

פרופ' יוג'ין ג'נדלין - מייסד שיטת התמקדות
התמקדות היא קודם כל דרך להיות.
היא כוללת טכניקה למודעות עצמית אבל היא גם פילוסופיה ודרך חיים.

בהתמקדות מתרגלים סוג של קשב או התבוננות פנימה אל עצמנו, ומפתחים דיאלוג ומערכת יחסים בינינו לבין מקומות בתוכנו שזקוקים לשינוי או ריפוי. הטכניקה היא יעילה, פשוטה ומפתיעה בעוצמתה והיא עוזרת לנו להיות מודעים בכל רגע ורגע לאיך שאנחנו באמת מרגישים.

ההקשבה מופנית לחוויה הפנימית של הגוף שלנו. תחושות, דימויים ורגשות שנוכל לזהות, יוכלו לספר לנו משהו, שהוא מעבר למילים, ומעבר למה שניתן היה להבין בעזרת השכל בלבד לגבי משמעות הנושא עבורנו. כיוון שבניגוד לשכל שלנו, הגוף שלנו אינו יודע לבלף, לסבך ולבלבל, נוצר קשר ישיר עם הלא מודע.

מודעות מלאה, שלמה ונוכחת מתחילה ללוות אותנו כעוגן בחיי היום יום בכל רגע ורגע, והיא יודעת למסור מידע רב על המתחולל בתוכנו וסביבנו.

שתי התנועות של הקשבה פנימה ודיאלוג מהוות את הבסיס לתהליך התמקדות:
ההקשבה מזהה את הנושא העמוק או הרחב יותר, ואילו הדיאלוג הפנימי עם התחושה מאפשר הבנה, שינוי, ריפוי ופתרון.
התמקדות מוסיפה מימדים חדשים להכרה ולהבנת עצמינו, מודעות למה שמניע או תוקע אותנו, וראיית הפתרון המתאים.
היא מלמדת לרפא את עצמנו ללא סיוע חיצוני, הן ברמה הפיזית והן ברמה הרגשית.
התמקדות נותנת כלי מדהים לבהירות וחדות בחיי היום יום, לתחושה של קשר עמוק וחיבור עם עצמינו.


למה התמקדות יכולה לעזור:
לימוד, טיפול או תרגול התמקדות מאפשרים להבין את הגורמים לחסימות, למחלות, לחוסר סיפוק, לחוסר בטחון, לפחדים ולקושי לקבל החלטות. תהליך התמקדות יכול להחליף טיפול פסיכולוגי או אימון כיוון שהוא מאפשר לאתר ולשחרר את הדפוסים שתוקעים אותנו, לתמוך בצמיחה והתפתחות אישיים ובהשגת מטרותינו, אבל בראש ובראשונה התמקדות הופכת אותנו לחיים יותר. היא פותחת שער לחוות עושר תחושתי רב, חיות יצירה והשראה.

מיומנות בהתמקדות מספקת תחושה של יציבות, בטחון, ועוצמה רבה, כיוון שהיא מאפשרת למצוא את התשובות מבפנים, לראות את התהליך מבחוץ, ולמצוא מקום מאוזן באמצע.

הוכח כי מיומנות בהתמקדות משפרת ומשדרגת את השימוש בכל טכניקת ריפוי אחרת, והופכת אותם לאפקטיביים הרבה יותר.


אז פשוט מדברים עם הגוף?...
יותר נכון יהיה לנסח זאת, שהגוף מדבר ואנו מקשיבים. אבל הגוף של ההתמקדות הוא לא בדיוק הגוף שאנו מתכוונים אליו בשפה היומיומית, והדיבור הוא לא דיבור רגיל. בהתמקדות, אנו קשובים לתחושה גופנית מיוחדת, הקרויה תחושה מורגשת (Felt Sense) שהיא תחושה גופנית בעלת משמעות, כשלומדים לזהות אותה וליצור עימה קשר, עולים גם רגשות, זיכרונות, דימויים, מחשבות. כל אילו יכולים "לדבר" אלינו וליצור הבנה חדשה לגבי המצב.


מה מיוחד כל כך בהתמקדות?
אם נפנה את תשומת הלב שלנו אל הגוף הפיזי נוכל להבחין בתחושות רבות שניתן לשים לב אליהן. אם נעלה נושא כאוב למשל, נוכל לשים לב לתחושות שמופיעות בגוף ביחס אל אותו נושא, התחושות הללו יהיו שונות מתחושות שיעלו בקשר לנושא מרגש או מפחיד.

ניתן ללמוד איך כל תחושה יכולה להוביל אותנו פנימה, לאזור מיוחד בתוכנו שבו המתנה שקטה, אמפתית וסבלנית מאפשרת לרובד עשיר של תחושות ומידע לבוא במגע איתנו. כל אילו יוכלו לספר לנו את "הסיפור" האמיתי של אותו נושא, את מה שמסתתר בעומק, את הסיבה האמיתית שאותה סיטואציה מפעילה אותנו כך.

תשומת לב כזו היא בעלת איכות מיוחדת: אנחנו פתוחים לחוש, לא ממהרים להגדיר מיד את התחושה במילים ומסכימים לא להבין מיד את ההגיון שבה.
בהדרגה, אנחנו חשים עוד. זה קצת כמו להיכנס לחדר חשוך ולהתיישב. רק כשעינינו מתרגלות לחושך נראה פתאום יותר ממה שראינו בתחילה.

התהליך מתקדם לפי איזו חוקיות פנימית שלו, ולאו דווקא לפי חוקי ההיגיון המוכרים לנו.
כך, יכולים להופיע רעיונות חדשים, נקודות מבט שונות וזוויות אחרות דרכן נוכל להתבונן על החיים, המציאות, או מה שמטריד אותנו כרגע.

התמקדות עושה אותנו נוכחים מאוד, רגישים לעצמנו ולאחרים, בודקים ומתבוננים וחווים את המציאות באופן עשיר יותר, עם הרבה כבוד והבנה לעצמנו.


מה הופך את התמקדות לשיטה ידועה כל כך בכל העולם?
השילוב של טכניקה פשוטה כל כך, טבעית וזמינה לכל אחד, עם עוצמתה של החוויה בתהליך היא סיבה אחת. הגישה האמפאתית והבלתי שיפוטית שהופכת את התהליך למשהו נעים - היא סיבה שנייה. אבל בראש ובראשונה התמקדות מלמדת את האדם עוצמה פנימית בלתי רגילה להיות הוא עצמו, מתוך התבוננות שאיננה מזדהה עם הבעיות והקשיים, מצד אחד, אבל גם איננה מתעלמת או מדחיקה אותם מצד שני.


קצת היסטוריה ועוד כמה עובדות...
את התמקדות מצא פרופסור יוג'ין ג'נדלין מאוניברסיטת קליפורניה, תוך כדי מחקר שניסה לבדוק מה משפיע על טיפול פסיכו-תראפי והופך אותו למוצלח.
הוא ניסה לבדוק האם הצלחת הטיפול קשורה למטפלים מסוימים, אבל להפתעתו מצא שההבדל קשור דווקא למשהו שעושים מטופלים מסוימים בזמן המפגש.
החוקרים שמו לב, שטיפול מוצלח אופיין על ידי תופעה שחזרה על עצמה: המטופלים האטו בשלב מסוים את דיבורם, והם התאמצו יותר למצוא את המילים כדי לתאר משהו שהרגישו באותו הרגע. הם חוו את הנושא עליו דיברו, והם היו מודעים לתחושות שלהם באותו הזמן.
"זה ממש יושב לי פה בחזה"..., "מממ... לא יודע למה אבל זה ממש מעיק עלי... אני ממש מרגיש שזה חונק אותי..."
לאותם מטופלים הייתה מודעות מסוימת לגבי משהו שקורה בגוף שלהם, שהם התקשו לתארו. מטופלים אחרים, שהטיפול שלהם לא השיג תוצאות, דיברו בצורה ברורה, רציפה וחד גונית.

במשך כל השיחה הם "נשארו בראש שלהם", הם לא חשו את גופם ולא ניסו להגדיר את התחושות, וכמה שלא ניסו לנתח את הבעיות שלהם, להסביר אותן, לחשוב עליהן או לבכות בגללן, הטיפול שלהם לא התקדם.

ג'נדלין היה נחוש בדעתו לגלות כיצד אפשר ללמד אותם את אותה מיומנות שהאחרים יודעים. הוא זיהה שישה שלבים בתהליך הפניית תשומת הלב פנימה, ונוכחות בחוויה העכשווית, אצל אותם מטופלים. הוא פיתח את השלבים לשיטה שקרא לה "התמקדות" (Focusing).
במהרה הפכה התמקדות מ"שיטה לשיפור טיפול פסיכולוגי" בלבד, לטכניקה לעזרה עצמית שיכולה להחליף טיפול פסיכולוגי, ורבים פנו לג'נדלין שילמד אותם התמקדות לא רק כדי לסייע לטיפול שלהם אלא כדי שיחליף אותו!

כיום משלבים התמקדות בתראפיה, אימון, בעבודה עם ילדים, ובשיטות טיפול שונות. במשך השנים התרחב השימוש בהתמקדות גם לתחומיים אחרים: חינוך, גישור, ניהול, פיתוח יצירתי, מחקר ועוד..
תגובות הגולשים (0)
עוד בכתבות...